En stor del oplever at ankomme til en behandling og gå derfra uden egentlig at føle, at det var tiden værd. Er det fordi typen af behandling ikke var den rette, var behandleren ikke uddannet ordentligt, blev du misforstået eller oplever du gener efterfølgende?
Grundene kan være forskellige – men du kan forberede dig inden du vælger en behandler, når du vil prøve en alternativ behandling for dine smerter.
I dette oplæg vil du få en basis tjekliste med gode råd – så du kan vælge den rigtige behandler ud fra bla. uddannelse, hvordan er de forsikret (hvis noget skulle gå galt) mv.
Vi vil have fokus på behandlere – og ikke forskellige behandlingstyper. Dog kan tjeklisten bruges på alle typer.
Tidspunkt:
Tirsdag d. 24. august kl. 18:30 til 20:00
Vi tager en pause midtvejs – og der er rig mulighed for at stille spørgsmål. Det foregår via zoom – instruktioner tilsendes efter bekræftet tilmelding.
Foredragsholder
Anja Funder er ejer af klinikken Sorø Smertebehandling – hvor de blandt andet. Hun bygger behandlingerne på teori, mange årig praktisk erfaring samt løbende videreuddannelse. Hun har mere end 3500 timers efteruddannelse bag sig. Anja er derudover uddannet Qi Gong-instruktør med dansk og kinesisk mester.
Anja er medlem af bestyrelsen for Praktiserende Akupunktører, hvor de bla. arbejder på at få anerkendt akunpunktur og sikre høj kvalitet i behandlingen.
DeltagelseDet er gratis at deltage både for FAKS medlemmer og ikke medlemmer.
Tilmelding er først til mølle – der er begrænset antal pladser.