Spørgeskema om smerter og depression

Young tired bearded man lying on bed with open eyes

Kære medlemmer af FAKS

Vi er tre kandidatstuderende i psykologi ved Syddansk Universitet, som her på det sidste år af vores uddannelse har fået til opgave at udvikle et spørgeskema som en del vores forestående eksamen. I den forbindelse søger vi en masse personer, der har lyst til at hjælpe os ved at give relevante besvarelser på spørgeskemaet – og det er derfor,  vi nu rækker ud til jer!

Spørgeskemaet har til formål at undersøge tilstedeværelse af mulige depressive tilstande blandt personer med
kroniske smerter, dvs. smerter der har været til stede i mere end 6 måneder. Hvis du opfylder dette, kan du derfor hjælpe os med vores undersøgelse.

Hvorfor er lige netop din besvarelse vigtig?

For det første er det vigtigt at undersøge depressive tilstande hos kroniske smertepatienter, fordi samtidig
depression og kroniske smerter ofte fører til forværret tilstand og at behandling af begge lidelser ikke er lige så
effektiv.

Desværre peger anden forskning på, at det kan være vanskeligt at måle depressive tilstande korrekt
blandt kroniske smertepatienter, fordi der er et stort symptomoverlap mellem kroniske smerter og depression.

Da der heller ikke på nuværende tidspunkt eksisterer et depressionsspørgeskema, som er målrettet lige netop personer
med kroniske smerter, forsøger vi nu at imødekomme netop dette problem ved at udvikle sådan et.
Din besvarelse på spørgeskemaet vil altså hjælpe os med at blive klogere på, hvordan man pålideligt kan måle
depressive tilstande hos personer med kroniske smerter, samt med at finde ud af, om vores spørgeskema virker
efter hensigten, og bedre end eksisterende spørgeskemaer. 

Derudover vil din besvarelse selvfølgelig også hjælpe tre psykologistuderende med at gennemføre deres uddannelse og komme ud på den anden side som klogere, nyuddannede psykologer. Selvom der kun er tale om et eksamensprojekt, så vil din besvarelse stadig bidrage med vigtig information og inspiration til eventuelt fremtidigt arbejde på området.

Praktiske informationer

  • Det vil tage omkring 15 minutter at besvare spørgeskemaet.
  • Alle besvarelser er anonyme og kan derfor ikke tilbageføres til dig.
  • Al indsamlet data vil kun blive brugt til statistiske analyser, der vil indgå i vores eksamensopgaver, og vil derfor
    kun blive set af os selv, censor og eksaminator.

 

Spørgeskemaet tilgås ved at klikke på nedenstående link.

Du bedes venligst færdiggøre din besvarelse af hele spørgeskemaet, når du først har åbnet linket. Hvis du ønsker at holde en pause undervejs, er det selvfølgelig helt okay, men i så fald er det vigtigt, at vinduet med spørgeskemaet ikke lukkes ned. 

Link til spørgeskema:  https://www.survey-xact.dk/LinkCollector?key=GDHSKWLEJP1K

Da vi fortsat skal arbejde videre med spørgeskemaet, bl.a. for at forbedre det, skal vi senest have din besvarelse
søndag d. 7. december kl. 23.59 (men gerne så hurtigt som muligt).

Vi håber meget, at du har tid og lyst til at deltage og hjælpe os!

På forhånd tusind tak

Erik, Mette og Andrea

Picture of FAKS

FAKS

Artiklen er skrevet og produceret af frivillige fra FAKS - Foreningen af Kroniske Smertepatienter .. Også for Pårørende

STØT FAKS

Støt FAKS og vores indsats for at bedre forhold for smerteramte – læs mere om mulighederne her”
STØT OS