ISBN-13 978-87-7691-172-0
Anmeldelse af Bent Straagaard Bog Vendepunkter.
Bent Straagaard er født i 1947 og opvokset i Sønderjylland. Efter endt skolegang først uddannet inden for handel og kontor, men efter et u-landsophold tog han en uddannelse som socialrådgiver. Han har blandt andet arbejdet med børn og unge samt misbrug. Et spændende arbejdsliv krydret med politiske aktiviteter. Et liv med positive og negativer sider. Som 55-årig fik han sklerose. Han har nu skrevet en bog der blandt andet giver indblik i dette negative vendepunkt i livet.
Han er i dag underviser på patient uddannelsen Og medlem af vores forening.
Venepunkter fortæller om et meget rigt liv, trods svære oplevelser og en kronisk sydom som sklerose, en meget ærlige fortælles om fattigdom, dårlig skolegang, sydom og hans forældre skilsmisse og hans far selvmord.
Den er skrevet med en varm og kærlig tone samt med kærlighed til livet.
Det har været en stærk oplevelse for Bent Straagaard at genopleve sit liv med forfatterens egen ord næsten, Selvterapeutisk forløb.
Bogen titel refererer til Vendepunkt der indtraf den dag hvor Bent Straagaard indså det selvdestruktive i sit liv, første stop var Afrika, med et varmt venskab, som gav ham et stærkt fodfæste.
Det er en bog der er skrevet med hjerte, om håb og mod, styrke og vilje- og stor opfindsomhed. Derfor er det en bog for mennesker som har brug for at genfinde en tro på livet.
Bent.Ejlert Hansen